Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 24 Okt 2019, 01:58

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
OdgovorObjavljeno: 11 Jan 2016, 22:18 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Mežica
Pred časom sem se lotil projekta kjer sem hotel motor, ter celotni 2.4 GhZ sistem iz jadralnega letala prinesti na Lego model. Motor sem kar uspešno pritrdil na samo Lego konstrukcijo, a sem kar hitro opazil da je ta motor "malo preveč" močan za lego kocke.

https://youtu.be/ea7p1JATCfg
Ko so kolesa poletela je bil motor na polovici moči! Na srečo se nobena kocka ni zlomila ali poškodovala ;)
Nato sem na ta motor pritrdil nazaj propeler, tako da je vozilo poganjal propelar na šasiji vozila na unimogovih kolesih. Vse mi je kar dobro uspelo, samo servo motorja pa mi nikakor ni uspelo vstaviti tako da bi lahko ovinkala sprenja kolesa, nakar sem omagal nad tem projektu. Kombinacije PF motorjev preko 2.4 GhZ sistema nisem poiskusil, mogoče kdo ve ali bi tako delovalo da nebom prehitro lotal, ker nisem ravno iz elektro smeri. Glede razlik v napetosti vem da bi moglo iti saj PF je 9V to pa 11.1V samo ne vem ali bi deloval motor če bi ga priključil na sprejemnik 2,4GhZ ali bi potreboval še kakšen regulator? Preko IR pa nisem hotel delati saj tako veste kako je s siganu na daljavo. Slik konstrukcije na žalost nimam ker se mi je pokvaril telefon, če najdem kakšno kje drugje jo prilepim. :)

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 Jan 2016, 23:56 
Odsoten
Technic
Technic

Kraj: Ljubljana
BLDC motor in kocke, to je tisto pravo. LEGO bi moral že zdavnaj te motorje vgraditi v PF motorje namesto zastarelih krtačnih. Bi pa najbrž bilo malo dražje.

Drugače pa, sprejemnik lahko oddaja dve sorti signalov. Pri ta starih je bil signal analogno časovno kodiran, novi pa imajo menda digitalen signal, s katerim se še nisem ukvarjal. V obeh primerih je potrebno sestaviti pretvornik iz tega signala v 14 stopenskega analognega. Brez da bi naštudiral formo signala pač ne bo šlo. Ni pa to nek bavbav (Pavšičev se najbrž zdajle prav prijetno smehlja). Pri analognem signalu se da narediti s klasičnimi analognimi elementi, dekodiranje digitalnega signala pa brez uP najbrž ni izvedljivo. Najenostavneje je res kar vgraditi klasičen servo ampak bi moral nekaj kock žrtvovati in modificirati.
Tudi sam sem imel idejo, da bi si to zadevo sestavil, pa do realizacije (še) ni prišlo. Namreč, ko sem se ukvarjal s temi stvarmi kocke še niso bile aktualne, dandanašnji pa se mi ne ljubi več oziroma bi moral obnoviti znanje, saj digitalna elektronika ni moja profesija.

Ampak da takole modificira gumo si pa nisem mislil. Kolikor so mi BLDC motorji znani je moč krepko (na kvadrat, "malo preveč" je zelo mila ocena) večja, kot pa moč legotovih motorjev in tole je rezultat. Najbrž tudi transmisijske komponente niso dimenzionirane za prenos takih moči. Bi se pa za avtom s tem motorjem dobesedno kadilo, dokler bi pač se.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Jan 2016, 00:57 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kako deformira gume, noro! Na kakšnih obratih pa se vrti tole?
Glede Legovih motorjev je pa tako, da bi za to ceno (cca 40€) že res lahko bilo kaj bolj naprednega...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Jan 2016, 01:49 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
V 2.4GHz RC signal se ne bi ravno spuščal, ker je kodiran. Dejansko se sprejemnik in oddajnik povežeta pri vklopu.
Bi se pa dal naredit pretvornik na PF in to dokaj enostavno. Pri modelu bi obdržali sprejemnik, ki oddaja "RC servo" signale na svojih izhodnih kanalih, to pomeni pulze, dolge od 1ms do 2ms. Srednja (nevtralna) lega pomeni pulz dolg 1.5ms, skrajni poziciji (levo-desno pri servo motorju, 100% naprej/nazaj pri motorju) pa sta 1 in 2ms. Frekvenca pulzov je standardno 50Hz (čeprav nekateri sprejemniki oddajajo tudi hitreje - tja do 200Hz - zaradi odzivnosti) torej se pulz ponovi vsakih 20ms. Če bi s tem pulzom želeli krmilit PF motor, bi najprej potrebovali en "pretvornik" v PWM, kar je daleč najlažje z kakim mini mikrokontrolerjem, ki dejansko samo meri čas pulza in na osnovi tega generira PWM signal. S tem pa se krmili driver, ki ta signal "ojača" na 9V.

Nekaj v tem stilu:
mikrokontroler
driver

Oboje skupaj ne stane 4 eure...

Ta mini mikrokontrolerček ima ravno pravo število i/o portov (6) in pa 2 hardwareska PWM izhoda, kar pomeni, da lahko 2 porta konfiguriramo kot vhoda, 4 pa kot izhode (1 pwm + smerni izhod za vsak kanal). Driver je pa tudi 2-kanalen tako da dejaansko dobimo krmiljenje za 2 motorja.

Glede BLDC motorjev. Ja, zadeva je precej bolj napredna kot navadni DC motorji. Pri navadnem DC motorju ga enostavno priklopimo na + in -. BLDC pa so sinhroni motorji, ki jih krmilimo z izmeničnim signalom, ki pa ni nujno sinusoida... Dejansko enosmerni signal "obračamo" v + in -. So bližje koračnim motorjem kot pa navadnim DC motorjem. Za krmiljenje potrebujemo kako programabilno vezje (FPGA) ali pa mikrokontroler, zato so tudi kontrolerji zanje precej bolj kompleksni. Zadeva bi morala biti precej optimirana, da bi spravil dva ESCja + sprejemnik (če sploh) v ohišje enega PF IR sprejemnika. In cenovno bi po moje bilo še dražje, kot je PF sedaj. Je pa res, da imajo dobri DC motorji in BLDC motorji nekako podobne karakteristike oz. izkoristke pri polni obremenjenosti, so pa BLDC precej bolj učinkoviti v "prostem teku". Kakorkoli, mislim, da TLGju ni potrebe po kompliciranju pri PF motorjih :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Jan 2016, 09:57 
Odsoten
Technic
Technic

bpavšič, si me sprovociral in sem šel gledat, kaj pravzaprav digital RC servo motor pomeni. Vsaj kakor wikipedija pravi, je kontrolni signal zares enak za analogne in digitalne servomotorje, razlika je le v krmilni elektroniki, ki je pri digitalnih seveda digitalna (kdo bi si mislil). Pa smo izvedeli nekaj novega - do sedaj sem bil namreč prepričan, da digitalni servo sprejema digitalno kodiran signal.

Si moram enkrat še te BLDC-je pogledat, ker zaenkrat živim v prepričanju, da so na enoto mase (teže oziroma volumna) precej močnejši od DC. Elektroniko pa bi lahko vgradili v ohišje motorja in bi bil krmilni signal enak, kot je zdaj. Čeprav je 14 stopenjska kontrola precej uboga, vsaj kar se legotovega sevomotorja tiče.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 Jan 2016, 19:35 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Mežica
@abnormal
Na to idejo sem prišel po tem ko sem s svojem JADRALNEM letelu pouskušal delati LUPINGE.... Nekajkrat mi je še uspelo nekajkrat pa ne. Na koncu ga je že bilo skupaj več od lepila kot stiroporja tako da ni bil več zmožen leteti. Tako sem prišel na to idejo, da bi te komponente mogoče lahko vgradil v lego kocke, dokler si ne nabavim novega akrobatskega letala. :P

Sej tu v sam signal se tudi sam nebi spuščal mislil sem če bi deloval PF motor od oddajnika za 2.4GhZ.
Huh bpavsic hvala ti za te informacije. Te dva dela sem že naročil, ni neki strošek. Tako, da če te prav zastopim ga bi zvezal v naslednjem vrstnem redu; sprejemnik bi iz izhoda zvezal na mikrokontroler, katerega bi nastavil kjer je vhod in izhod, nato pa bi ta izhod povezal še na driver nato pa še na motor kateri bi mogle delovati.

@The Bandit
Ne znam ti točno povedati ampak na velikih glede na to da gre za motor od letala. Ko so kolesa poletela je bil motor šele na polovici najvišje hitrosti. Je pa tudi mene presenetlo kaj je naredilo s kolesi. :shock:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 Jan 2016, 09:11 
Odsoten
Admin
Uporabniški avatar

Kraj: MB / MS
Uporabiš RC sprejemnik. Le-ta ima 3-pinske izhode (CH1, CH2, CH3, ...).
En pin je GND, ki ga povežeš skupaj z GNDji ostalih modulov.
Drugi pin je signal, ki ga povežeš z GPIO na uControlerju (P0, P1, P2,... na ploščici iz eBaya).
Tretji pin je napajanje servo motorčka, tega ne rabiš.

Sedaj potrebuješ še programator za uC (ki ti ga lahko jaz posodim, oz. niti ne vem koliko imaš izkušenj s programiranjem le-teh). V bistvu sem točno to zadevo že sam študiral ampak mi še časovno ni znesla (module imam že doma).

Ko imaš program napisan, da bere signale iz sprejemnika in jih pretvori v neko vrednost (recimo 1ms v -100, 1.5ms v 0 in 2ms v +100) si že naredil (skoraj) vse. Sedaj moraš samo še na 2 GPIOja na uC (recimo P0 je vhod, P1 in P2 pa nastaviš kot izhoda) spravit PWM in smer vrtenja. Ta 2 izhoda povežeš na driver na recimo vhod A. Tu je zadeva malo "tricky", ker PWMA na driverju povežeš na high (torej VCC), PWM izhod na recimo AIN1 ter smerni izhod na AIN2. Zakaj tako? Da ne rabiš krmilit 3 linije ampak samo 2.

V grobem je to to.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 Feb 2016, 09:49 
Odsoten
Primo
Primo
Uporabniški avatar

Poljaki delajo RC servo motorček v LEGO-kompatibilnem ohišju:
https://www.facebook.com/rcbricks
http://www.rcbricks.com/

Na vrh