Kocke klub - www.kocke.si
    Klub za kreativno igro - LEGO skupnost Slovenije

Danes je 12 Nov 2019, 08:47

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: HW - MOC / LEGO PF adapter
OdgovorObjavljeno: 25 Sep 2012, 16:42 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

HW - MOC / LEGOPF adapter
ŠT. KOCK: 2 kocki
PORABLJEN ČAS: 1 uro
OPOMBA: S klikom na sliko se vam odpre v polni velikosti.

OPIS: Že pred časom sem se odločil , da bon na prihajajočem 09.KF prikazal GBC module. Ti moduli porabijo veliko energije, zato jih ni praktično poganjati z baterijami. Nato sem pogledal kakšne originalne napajalnike ima v svojem katalogu LEGO. Ugotovil sem, da so vsi originalni napajalniki tokovno omejeni. V praksi je to pomenilo tam okoli 700mA (0,7A). Če vemo, da lahko porabi en PF-XL motorček precej čez 1 A za svoje delovanje to ni bil ravno idealen izbor. Zato sem se odločil, da bom napajalnik naredil sam. No, ne čisto sam. Napajalnik sem kupil, naredil sem samo adapter za priklop na LEGO PF sistem. Pa pojdimo lepo po vrsti:

1.) Malo sem se namučil, da sem našel kvaliteten napajalnik, ki daje 9V. Na koncu sem izbral takega, ki daje 9V, 6A, ima zaščito proti preobremenitvi, kratkemu stiku, previsoki temperaturi in prednapetostjo. Naročil sem ga na spletu in ga dobil v 14 dneh za malo manj kot 25 EUR.

2.) Kupil sem ves potreben montažni material (stikalo, žice, konektor). Vse skupaj je bilo cca 7 EUR.

3.) Za priklop sem uporabil dva PF kratka podaljška in jih prerezal na pol, da sem dobil štiri konektorje.

4.) Nato pa zabava. Kako tole spojiti? Na spletu se pojavlja veliko napačnih informacij. Čisto točna in natančna je na http://www.philohome.com . Ker pa še vedno nisem bil prepričan v vezavo, sem razdrl eno PF baterijsko škatlo. Da bi preveril pravilnost sem razdrl še foto-voltaični panel iz "9688 Obnovljiva energija dodatni set" (več tukaj: viewtopic.php?t=5195&start=15 ). Po svoji funkciji je foto-voltaični panel edini pravi izvor energije, ki mu ni možno spreminjati polaritete. Tako sem prišel do skice kako zvezati štiri žičke, brez, da bi skuril PF-IR sprejemnik (kot se je to zgodilo nekaterim na spletu).

5.) Nato sem vse skupaj sestavil. Izdelek je predstavljen v nadaljevanju.

REZULTAT: Je napajalnik, ki ima fiksno napetost 9V in maksimalno porabo 6A z adaptorjem, ki ima štiri PF priključke.

ZANIMIVOST: Na spletu je niz aplikacij, kjer dajo nasvet, da se zveže samo plus in minus od napajalnega kabla (zunanja dva), ostala dva pa se ne uporabi (srednje dva). Taka vezava pripelje do tega, da je izvor uporaben le, če se ga priključi na PF-IR sprejemnik, ki nato krmili PF porabnike. Direktno z motorčkom pa taka okrnjena vezava ne deluje. Cel trik je v tem, da se v samem konektorju spojita skupaj priključek "plus" in "C1" ter "minus" in "C2". Ob taki vezavi delujejo PF motorčki direktno z virom napajanja.

SLIKA 01: Sestavni deli za izvedbo napajalnega adapterja
Slika

SLIKA 02: Sestavljen napajalni adapter.
Slika

SLIKA 03: Skica vezave PF konektorja.
Slika

konec

Zadnjič spremenil MedVedek, dne 25 Sep 2012, 18:33, skupaj popravljeno 2 krat.

Deli na Facebook-u Deli na Twitter-ju
Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Sep 2012, 17:16 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Kraj: Brežice
Zelo všečno in uporabno! Morda bi prav prišli daljši kabli, da ne bi bilo treba "štukat" od izhodnega konektorja do motorja.

Za en domač GBC bi bilo to verjetno dovolj, kaj pa recimo za kaj večjega kot kak KockeFest? Recimo, da bi na enega izmed prihodnjih KockeFestov več ljudi sabo prineslo module (skupaj recimo 20 modulov). Module bi povezali enega z drugim, jih napolnili s kroglicami, nakar bi vse skupaj pognali. Problem bi nastal, ko bi nekateri moduli bljuvali kroglice hitreje, kot jih drugi lahko sprejemajo. Bi se dalo s tem adapterjem motorjem kako regulirat hitrost na vsakem izmed konektorjev ali bi bil potreben drugačen (verjetno dražji adapter)? Morda s kombinacijo IR-sprejemnikov in daljinca za vlake (zelo nevarna kombinacija, če si več modulov deli ist kanal)?

Vsekakor sem zainteresiran, da se za kakega izmed nasledjih KF-jev določi standard (kroglice na sekundo, maksimalni izbruh, ipd ...) in tematiko za GBCje, izdela par adapterjev, se sestavi module in zadevo razstavi na KF-ju! Takoj bi bil pripravljen investirat v tak adapter!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 25 Sep 2012, 17:45 
Odsoten
System
System
Uporabniški avatar

Moj namen je bil narediti izključno in samo adapter 2,5 mm vtič <-> PF priključek. Nisem želel nikakršnega regulatorja, ker bi to pomenilo problem, kako regulirati kateri izhod. To se lahko naredi s PF-IR sprejemnik. NI bil tudi namen imeti dolge kable. Za to se uporabi podaljške. Vedno so kabli prekratki in na napačnem mestu.

Adapter pomeni samo pretvornik iz enega standarda v drug standard, kar je tudi cilj tega HW-MOCa. Drugače se pa lahko brez problema priklopi več kot eden podaljšek na en izhod adapterja. Trenutno uporabljam adapter prav za GBCje, da varčujem z baterijami. Pa še tokovno ni problem napajati cel GBC.

Naj poudarim, da je problem "kaj je električno pravilna polariteta" pri PF sistemu, ker se da polariteto vedno menjati s stikalom na baterijski škatli. Zato sem pogledal v foto-voltaično kocko, ki daje po naravi enosmerni tok ene polaritete. No tam sem točno ugotovil kajo je "naravna vezava PF konektorja". Več glej tukaj: viewtopic.php?t=5195&start=15

Pa še tole. Tipično en PF-M motorček porabi pri normalni obremenitvi okoli 0,3 A , PF-XL motorček pa okoli 0,55A pri 9V. Bom preveril na svojem GBCju, ki ima samo PF-M motorčke koliko porabi. Ampak pri 10 motorčkih bi to pomenilo cca 3.0A, kar mi zaenkrat zadostuje za moj GBC in za priložnostno uporabo. Torej načeloma ni krize tudi za ene 20 FP-M motorčkov ...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Vsi časi so UTC + 1 ura [ DST ]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Išči za:
Pojdi na: